| Ders Adı | Kodu | Dili | Türü | Yarıyıl | T+U Saat | Kredi | AKTS |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Eğitimde Program Geliştirme | MBZ205 | Türkçe | Zorunlu | 3. Yarıyıl | 2 + 0 | 2,0 | 3,0 |
| Ön Koşul Dersleri | |
| Dersin Seviyesi | Lisans |
| Dersin Verilişi | Yüz yüze |
| Dersin Koordinatörü | Doç. Dr. Filiz EVRAN ACAR |
| Dersi Veren(ler) | Doç. Dr. Filiz EVRAN ACAR (Güz) |
| Dersin Amacı | Çağdaş program geliştirme sürecini, planlama, geliştirme, değerlendirme ve yaygınlaştırma ekseni içinde ele alarak, öğrencilerin bu süreçte kuram–uygulama bütünlüğünü kavramalarını ve eğitimde program geliştirme çalışmalarına yönelik eleştirel farkındalık kazanmalarını sağlamak. |
| Dersin İçeriği | Eğitimde program geliştirme alanına giriş; eğitim ve programla ilgili temel kavramlar; program türleri ve kuramsal temeller (felsefi, sosyolojik, psikolojik, tarihi vb.); programın temel boyutları ve program geliştirme sürecinin aşamaları; öğretim programının özellikleri; program tasarımı yaklaşımları ve program geliştirme modelleri; ihtiyaç analizi yöntemleri ve veri toplama araçları; amaç/kazanım yazımı (Bloom ve ölçülebilir fiillerle); içerik düzenleme yaklaşımları (döngüsel, sarmal, doğrusal vb.); öğrenme‑öğretme sürecinin planlanması (yöntem‑teknik seçimi, etkinlik tasarımı, farklılaştırma); program değerlendirme türleri ve ölçütleri; program okuryazarlığı; ders planlarının paylaşımı ve bütüncül değerlendirme. |
| # | Öğrenme Kazanımı |
| 1 | Eğitim ve program geliştirmeyle ilgili temel kavramları açıklar. |
| 2 | Programın öğeleri arasındaki ilişkiyi analiz eder. |
| 3 | Program geliştirme modellerini ve tasarım ilkelerini karşılaştırır. |
| 4 | İhtiyaç analizi sürecini gerçek örnekler üzerinden uygular. |
| 5 | Program geliştirme sürecine yönelik bir ders planı tasarlar. |
| 6 | Program geliştirme sürecinde bilimsel ve etik ilkelere özen gösterir. |
| Hafta | Konular/Uygulamalar | Yöntem |
|---|---|---|
| 1. Hafta | Dersin İçeriğinin Tanıtılması Eğitim Programı İlgili Temel Kavramlar | Tartışma, Soru-Cevap, Örnek Olay, Gösterip Yaptırma, Araştırma, Diğer Faaliyetler, Anlatım |
| 2. Hafta | Program Türleri, Programın Kuramsal Temelleri | Anlatım, Soru-Cevap, Gözlem, Tartışma, Araştırma |
| 3. Hafta | Programın Kuramsal Temelleri | Grup Çalışması, Tartışma, Araştırma, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları |
| 4. Hafta | Eğitim Programının Temel Boyutları, Program Geliştirme Süreci/Aşamaları | Araştırma, Diğer Faaliyetler, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları |
| 5. Hafta | Öğretim Programının Özellikleri | Soru-Cevap, Grup Çalışması, Araştırma, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları, Anlatım |
| 6. Hafta | Eğitimde Program Tasarımı Yaklaşımları | Araştırma, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları, Diğer Faaliyetler |
| 7. Hafta | Eğitimde Program Geliştirme Modelleri | Araştırma, Anlatım, Diğer Faaliyetler, Örnek Olay, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları |
| 8. Hafta | Program Geliştirme Sürecinde ihtiyaç belirleme | Anlatım, Diğer Faaliyetler, Tartışma, Araştırma, Rol Oynama |
| 9. Hafta | Amaçların / Hedeflerin belirlenmesi | Araştırma, Diğer Faaliyetler, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları |
| 10. Hafta | İçerik düzenleme ve yaklaşımları. | Diğer Faaliyetler, Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları, Araştırma |
| 11. Hafta | Öğrenme-öğretme sürecinin düzenlenmesi (planlama ilkeleri) | Soru-Cevap, Tartışma, Gösterip Yaptırma, Araştırma, Drama, Sunum (Hazırlık), Diğer Faaliyetler |
| 12. Hafta | Programın Değerlendirilmesi | Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları, Araştırma, Diğer Faaliyetler |
| 13. Hafta | Program okuryazarlığı | Diğer Faaliyetler, Örnek Olay, Araştırma |
| 14. Hafta | Genel Değerlendirme | Araştırma, Sunum (Hazırlık), Anlatım, Grup Çalışması, Tartışma |
| No | Program Yeterlilikleri | Katkı Düzeyi | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
| 0 | Öğretimi planlama ve uygulama sürecinde bilgi teknolojilerini etkili olarak kullanır | ✔ | |||||
| 6 | Eğitimin dayandığı kuramsal temellerin (felsefi, sosyolojik, psikolojik, tarihi, hukuki, ekonomik vb.) bilincindedir ve bu kuramları uygulamalarına yansıtır. | ✔ | |||||
| 8 | Öğretim programlarının temel kavram, ilke ve özelliklerini göz önüne alarak, öğrenme-öğretme sürecini etkili bir şekilde planlar, uygular ve uygun ölçme araçları ile değerlendirir. | ✔ | |||||
| 9 | Etkili öğrenme-öğretme süreci tasarımında öğrenme ve öğretme kuram, yaklaşım, strateji, yöntemleri ve öğretim teknolojilerini temel alarak, etkili ve destekleyici bir öğrenme ortamını tasarlar ve yönetir. | ✔ | |||||
| Program Yeterlilik | DK1 | DK2 | DK3 | DK4 | DK5 | DK6 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PY0 | 1 | 2 | 2 | 2 | 4 | 2 |
| PY6 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| PY8 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| PY9 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Ders Kitabı veya Notu | Ders Kitabı veya Ders Notu bulunmamaktadır. |
|---|---|
| Diğer Kaynaklar |
|
| AKTS / İş Yükü Tablosu | Sayısı | Süresi (Saat) | Toplam İş Yükü (Saat) | |
|---|---|---|---|---|
|
Ders İçi |
Ders Saati (14 Hafta) | 14 | 2 | 28 |
|
Ders Dışı |
Ön Hazırlık, Pekiştirme Çalışmaları | 14 | 1 | 14 |
| Araştırma | 4 | 2 | 8 | |
| Diğer Faaliyetler | 8 | 1 | 8 | |
|
Sınavlar |
Ara Sınav 1 | 1 | 3 | 3 |
| Ödev 1 | 1 | 4 | 4 | |
| Ödev 2 | 1 | 4 | 4 | |
| Final | 1 | 3 | 3 | |
| Toplam İş Yükü | 72 | |||
| *AKTS = (Toplam İş Yükü) / 25,5 | Dersin AKTS Kredisi | 3,0 | ||